Архивы Рубрики: Статті

Філософія охорони праці

Державний комітет України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду прагне стати стабілізаційним органом державної влади, що захищає життя та здоров’я людини праці й усю країну від виробничих трагедій

У країні починається економічне піднесення після затяжної кризи. Уряд ставить чіткі завдання й жорсткі строки — до кінця року вийти на докризові економічні показники. Справа, звичайно, не в цифрах. Головне — підвищити добробут народу. Але зі зростанням обсягів виробництва збільшуються й ризики виникнення аварій та нещасних випадків. Тому сьогодні серед основних пріоритетів влади — удосконалення системи управління охороною праці, метою якої саме і є підвищення рівня безпеки та планомірне поліпшення умов на робочих місцях і в робочих зонах.

Утримати тигра на тумбі

Коли я навчався у Криворізькому гірничорудному інституті, в місто з виступами часто приїжджав відомий дресирувальник Мстислав Запашний. Ми, студенти, були його найвдячнішими глядачами. Якось, коли він завітав до нас у гуртожиток з тигром, ми були в захваті і розпитували його, яким чином диких звірів роблять такими слухняними? З’ясувалося, не ласка і миле поводження, а лише найжорсткіше покарання дає бажаний результат.

Звісно, я не берусь проводити прямі паралелі у взаєминах державного нагляду з власниками підприємств. Проте правове поле в питаннях промбезпеки нині надто орієнтоване на силові та адміністративні методи, які справді досить ефективні. Розуміння, що у разі порушень вимог охорони праці та норм безпеки підприємство буде зупинене, оштрафоване і цією справою займеться ще й прокуратура, змушує керівників виконувати норми закону й приписи інспекторів, як страх перед батогом змушує тигра покірно сидіти на тумбі.

Заробіток ціною в життя

Усі ми під Богом ходимо. Отож в інтересах кожного мати гарантовані права на безпечні умови праці та достойну компенсацію у разі нещасного випадку чи професійного захворювання.

Жалітися ніби немає на що. Працюючі мають право на значні компенсації з Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. Причому, у разі втрати працездатності сума відшкодування, порівняно із заробітною платою, чи не найвища у світі. Однак чи означає це, що їхні інтереси цілковито враховані, а сам фонд сповна виконує покладену на нього суспільством місію — захищає людину праці, її здоров’я і благополуччя?

Парадоксы на отвалах

Стабильная работа одного из ведущих секторов экономики, обеспечивающего четверть товарного производства и половину валютных поступлений в бюджет (а бывало, и 90%), зависит, прежде всего, от стабильного обеспечения сырьем. Грех жаловаться, с железной рудой нам повезло железно. По ее запасам Украина — одна из богатейших стран мира. Но перманентные сырьевые конфликты между отечественными металлургическими компаниями свидетельствуют о том, что «много» — еще не обязательно «хорошо».