Чергові наміри удосконалити законодавство про надрокористування

666

Фахівці Федерації роботодавців гірників України взяли участь у першому засіданні нещодавно утвореного при Федерації роботодавців України Комітету з питань надрокористування, що відбулося  27 липня 2017 року.

У засіданні також брали участь представники галузевих об’єднань роботодавців, профільних бізнес-асоціацій, добувних підприємств. На заході були присутні заступник Міністра екології та природних ресурсів Віктор Вакараш, Перший заступник Голови Держгеонадр Микола Фощій. Обговорювали актуальне для галузі питання – удосконалення законодавства про надра.

Учасниками засідання зазначалося, що на території України видобувається 111 видів корисних копалин, але з кожним роком надрокористувачам стає все складніше здійснювати видобуток надр.

«Саме тому ключовими завданнями Комітету є модернізація законодавства з надрокористування. Це новий Кодекс про надра і створення умов для ведення бізнесу таким чином, щоб надра, якими володіє Україна, максимально перероблялися у нашій державі», — наголосив на початку засідання Голова Ради ФРУ.

Представники Мінприроди та Держгеонадр повідомили присутнім про плани щодо удосконалення законодавства з питань надрокористування. При цьому, як зазначив заступник міністра екології та природних ресурсів України Віктор Вакараш, дуже важливо встановити такі правила гри, які б не змінювалися, принаймні, протягом 5 років. Найбільш складна ситуація склалася навколо підготовки нової редакції Кодексу України про надра, який був прийнятий ще у 1994 році. Починаючи з 2013 року, розроблено декілька варіантів цього документу, але остаточного рамкового проекту Кодексу досі немає. Мінприроди передбачено розробку проекту нового Кодексу до грудня 2017 року. І цю роботу не можливо виконати без участі надрокористувачів.

Загалом, за словами першого заступника голови Державної служби геології та надр України Миколи Фощія, відносини в сфері надрокористування регулюються 21 нормативним документом, отже без підтримки та з’ясування позиції бізнесу внести до них серйозні зміни вкрай важко. Що, власне, й продемонструвала дискусія з приводу скасування повторної, раз на 5 років, повторної державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, що передбачено Положенням про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 22.12.1994 №865. На думку представників Держгеонадр, скасування не спростить, а навпаки ускладнить роботу підприємств.

За підсумками засідання прийнято рішення, спрямовані на прискорення роботи з удосконалення законодавства та урахування пропозицій бізнесу. По-перше, до 1 серпня на базі ФРУ буде створено робочу групу з розробки нової редакції Кодексу про надра. За пропозицією Віктора Вакараша, голову цієї групи буде включено до відповідної підкомісії Мінприроди. По-друге, в той же термін, в ФРУ буде опрацьовано та надіслано до Мінприроди пропозиції щодо удосконалення Положення, затвердженого постановою КМУ №865.